Kilsbergen Trail Run 2018

Hej igen. Det är söndag eftermiddag och jag sitter återigen på ett tåg, denna gång på väg till Falun. Det har varit en fin helg, skönt att få komma hem igen och träffa alla. Mycket har jag dock hunnit med, såhär har helgen sett ut:

Igår tog jag lite sovmorgon, åkte och klippte mig mitt på dan och stack sen ut på rullskidor. Brände av ett 2:30 långt distanspass klassiskt där jag utgick från Vintrosa (klippte mig där) och körde via Lannafors till Garphyttan och tog sen banvallen därifrån till Latorp och Vintrosa för att sen åka till Lanna, åka lite mot Arvaby och sen vända hem till Fjugesta. Bra tur på 33 km där jag åkte på mina SkiGo 3:or.

Hann också med en tur till farmor och farfar och till mormor och morfar och hälsa på.

Idag 8.00 ringde klockan för frukost och strax efter 10 svängde vi in på parkeringen i Ånnaboda. Jag hämtade nummerlapp, värmde upp en halvtimma och sen gick starten 11:00. Inledde loppet bra och höll bra tempo i 4 km ungefär, men mellan 5-7 km hade jag en liten svacka. Vi passerade Falkaberget, drog på mig mjölksyra och jag fick stundtals ont i magen. Några hundra meter innan Suttarboda gick det dock bättre och jag fick kraft och tryck i löpningen igen. Väl framme i Storstenshöjden hade jag varit pigg ett bra tag och ändå haft snabba tider, och liksom förra året plockade jag både placeringar och tid i backen. Det är ju alltså en slalombacke vi tar oss uppför efter en mil i benen och utöver lite ont i ryggen så gick det bra. Väl uppe vid Storstenen var det nerför hela vägen till Ånnabodasjön och där var det bara att lägga in en spurt och ge allt in i mål. Var ju ute efter att slå mitt eget rekord från ifjol på 1.17,32, iår var dock bansträckningen prick 500 m längre och därav uteblivet rekord. Gick i mål på 1.20,24 och hade ett snittempo på 5:32/km, endast en sekund långsammare än ifjol. Kollar man dock på mellantiderna så låg jag på placeringarna 81-74-69-67 vid de olika passeringarna, en positiv trend. Kan dock konstatera att jag i enbart slalombacken hade 25:e tid upp i herrklassen! Det är roliga siffror att läsa eftersom den passar mig som skidåkare och där jag också ryckte ifrån och tog in rejält på de framför. Slutade på 67:e plats totalt, 20 min efter segraren och med en go känsla. Jag tog ut det jag hade för dagen och med rätt tuff träning på sistone och en planering där jag inte la in nån form av formtopp så var det bra. Framförallt var det ett sjukt bra träningspass och extra kul att få tävla, ha nummerlapp och känna lite tävlingsnerv. Här bilder från dagen:

Och nu är det alltså kväll och jag är på tåget efter mycket om och men. Det var förseningar i en timma med spårbyte och allt möjligt kaos. Men på tåget kom jag till slut och det är det viktiga. Träningsmässigt innehöll den här veckan 12 timmar träning, varav två tuffa löppass, ett spänst-och styrkepass och fyra distanspass på rullskidor. Givande vecka med mycket kvalitativ träning! Imorgon börjar skolan igen och då drar vi igång med de riktiga kurserna, dvs allvaret drar igång på riktigt. Blir skoj det!

Nästa gång ni går in här kommer jag förmodligen lagt upp en summering av sommarlovet med bilder och så. Men tills dess får ni ha det så bra.

Hörs och syns.

/Filip

En reaktion på ”Kilsbergen Trail Run 2018

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s