Coopertest, nya remmar och 100 km rullskidor!

Hallå i stugorna!  Det är lördag kväll och äntligen helg. En hel vecka har gått sen sist jag rapporterade från vardagliga händelser, förra inlägget bestod ju av en liten återblick på sommaren. Hur som helst så har träningen gått bra, skolan är igång på riktigt och så har jag fått en del gjord vid sidan av. Vi kör igång och börjar med i måndags!

Ja mån eftermiddag efter skolan så samlades vi vid Velodromen, jag tog mig på rullskidorna dit och sen åkte vi ut gamla Leksandsvägen och vände i höjd med Vallmora. 2:20 stannade klockan på och vi fick till ett bra klassiskt pass på fina 33,7 km.

I tisdags morse samlades vi i åk 1 8:30 i Velodromen för morgonstyrka. Vi körde enligt det nya styrkeschemat och avslutade med 5 min plankövningar. Totalt en dryg halvtimmas tuff och bra styrka.

396FC32C-88ED-428D-B8FE-505808D940BAPå eftermiddagen träffades jag och Hannah utanför här och körde ett skejtpass 2:20 med 10 långa impulser inlagda. Vi skarvade dessutom på vägen in mot Vallmora, en fin väg men med lite sämre asfalt.

FD2455DF-E5BA-47F9-999C-BF207BB8DA1C.jpeg

Från lördag till tisdag körde jag 3 långpass och totalt 101 km rullskidor. Lite fränt att tänka så och hur mycket jag faktiskt tränar.

I onsdags hade jag dock vilodag, gick i skolan såklart, städade, fick i en tvättmaskin och ordnade med lite praktiska saker.

I torsdags var det dock allt annat än vila. 8:00 samlades vi vid Jalas Arena för Coopertest. Hade förhoppningar om en bra tid och hade en pigg känsla i benen hela vägen. Sprang in på 11,54, en ok tid som får gälla som utgångspunkt framöver. Fick upp maxpulsen i 209 så insatsen kan man inte klaga på iaf. Vi avslutade hela tillställningen med 3 st 1000m-intervaller i tröskel/A3 tempo. Även där hade jag pigga ben, sen är det ju så kul att springa på bana där man kan springa riktigt fort!

67D705D9-5D0A-431E-9CB2-3C009E72221E

Efter skolan genomförde jag ett lättare styrkepass i tre set med 10 övningar på varje. La också in lite rörlighet för att jobba bort ev stelhet.

57555ADC-EE20-4312-AD00-0686CC1B5F456B2AF781-751D-4447-8D80-5943692BFE66Igår efter skolan körde vi ett crosspass i/till och från Stångtjärn. Vi började med rullskidor dit för att sen byta till löparskor och springa en dryg timma i själva Stångtjärn. Avslutade sen passet hem igen och fick ihop 2:40 och drygt 3 mil.

175708D8-35A3-4F73-B247-2E401F8B185B8744BA1F-9AAE-4A9E-A08A-57C93E3D5CF9Samma kväll hämtade jag Gabbi på tågstationen, hon är här och bor med mig i helgen. Vi gjorde sötpotatis-pommes och mös framför tv:n.

I morse tog vi välförtjänt sovmorgon innan jag stack ut och tränade. Avverkade tuffa backintervaller i Högbo där jag körde från bostadsområdet i Högbo uppför backen och vänster upp till Kårestugan som ligger vid toppen av hoppbackarna. Körde 6 vändor upp, fick ihop 32 min A3, 198 höjdmeter och en maxpuls på 200. Hade en riktigt bra känsla, tekniken satt där den skulle och jag hade tryck i skidåkningen varje intervall, då är det kul att träna! Här utsikten från toppen:

DCB85D3D-2949-4864-AED2-E3326AF6097B417CA935-82DA-4FC3-B59A-99DAD351F546

Nu har vi satt igång en film efter att ha lagat lite mat och slappat. Eller slappat och slappat. Det drog in jordens åskväder där blixten slog ner exakt bredvid oss, det small och blixtra på samma sekund. En nära-döden-upplevelse för mig som åskrädd, jösses vilken knall! För övrigt andra gången i livet jag är med om ett åsknedslag…

En desto roligare grej som kom med posten i helgen var mina nya stavremmar. Jag beställde några i förra veckan och när jag kom hem i fredags väntade ett paket på mig. Stort tack Six Ten Ski Products för det, de håller högsta klass och det gör stor skillnad att åka med nya!

60DF8F39-FD5B-4351-9E5E-36E9855A546F.jpeg

Imorgon är planen 3 timmar A1 löpning och sen såklart följa valvakan. Det blir ett viktigt val, har länge övervägt att skriva något här om det. Dock svämmar ju sociala medier, nyheter mm över av budskap, nyheter mm. Jag håller mig dock kort och lägger därför upp några klipp

Vi har ett val, vi väljer hur Sverige ska sluta! Rösta för ett Sverige som håller ihop, så som vi gjort i generationer och som gjort oss till ett av världens bästa länder. För alla människors lika värde och rättigheter.

Tack.

/Filip

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s