Blodomloppet och dubbla pers!!

Hej på er läsare! Det är onsdag och alldeles för länge sen senaste livstecknet här. Det har varit långhelg, jag har varit hem till Fjugesta och tränat på en del med många roliga pass, övningskört, träffat familj och släkt. Dessutom har vi kört en del tester, lopp och annat. skoj. Här är dagens aningen matiga inlägg:

Förra måndagen sprang vi Blodomloppet i Borlänge, ett stadslopp på 10 km som vi på längdskidorna deltog i. Det regnade till och från i starten, det gjorde dock inte så mycket och som ni vet gillar jag ju regn i träningssammanhang. Banan var flack och nästan uteslutande på asfalt och mätte 10,3 km. Loppet gick hur bra som helst, det var en sån där dag när benen bara kunde mata på, när jag kunde öka farten utan att stumna och verkligen maxa. Såååå otroligt skönt efter den tunga vår som varit. Äntligen en kropp som samarbetar och är stark!!img_0080

Som ni ser på splittarna sprang jag fortare ju längre loppet gick, insåg efter 3-4 km att jag orkade mer (en fantastisk känsla) och trots stumma ben orkade jag med en strong avslutning. Spurtade i mål på 44,47 där snittfarten blev 4:29 min/km. Det är kanske ingen supertid men för mig som inte är ”löpare” är det bra och ett lopp jag hade varit nöjd med i höstas när jag var i som bäst form. Här ett gäng bilder från dagen:

Mörka moln innan start!

Men ett glatt gäng efter målgång!

Tisdag var en fullspäckad dag. Rivstartade dagen med staktest på Lugnet. Vi körde det vanliga testet upp till Urfjäll, 2,8 km är det och går enbart uppför. Tyckte testet kändes bra, köttade och hade bara fokus på att åka fort snarare än tekniska detaljer. Lyckades glida in på nytt pers!!? 11.12 lyder det nya rekordet, en putsning med 14 sekunder, vilket är mycket och det trots att jag innan det inte stakat ett enda pass. Helt otroligt och så oerhört kul att kunna prestera bättre än när jag var som bäst i höstas!

Efter skolan körde vi ännu ett pass, styrka enligt det vanliga upplägget. Jag hade träningssamtal och sen hade vi inspirationkväll på temat kost. Våra tränare hade dukat upp ett bord med mellis och då fick plocka och smaka samtidigt som de föreläste lite . Kul initiativ och bra med nya idéer!

Onsdag var vilodag, jag packade ihop och tog tåget hem till Örebro.

Torsdagen tog jag en extra vilodag , sov lite längre, hjälpte pappa att lägga lite plattor och övningskörde. Fredag gick jag däremot upp lite tidigare, solen sken och jag tog mig ut på en löprunda. Sprang min favoritrunda hemma, banan vi sprang på Fjugesta Trail som går till Brohyttan och tillbaks genom skogen. Riktigt fin runda som stannade på 19 km.

Mitt på dagen där åkte jag och Richard in till stan, åt mat och gick en sväng på stan. Trevligt, vi ses inte alltför ofta numera.

Eftermiddagspasset blev 2:00 stakning A1 till Lekhyttan och tillbaks. Stakningen känns kanon och detta pass var inget undantag. La också in 10 impulser och samlade ihop 31 km, fint det!

Lördag och regn igen. Gav mig ut och smällde av ett intervallpass på rullskidorna.  8-6-4-4-6-8 min var upplägget med 1 min mellan. Körde mellan Knista kyrka och Lanna, mestadels stakning. Kändes riktigt bra även om man var helt genomblöt efteråt. Hälsade även på hos mormor och morfar, övningskörde och så hade vi morsdag-kalas med släkten hos farmor och farfar.

Söndag tänkte jag egentligen åka hem, men det var spårarbeten och därav fick jag boka på måndag morgon. Söndagen var lugn, körde ett styrkepass bål, 30 min 45/15 fördelat på två set á 15 övningar. Tufft men givande, det är den bit jag upplever att jag tappat mest efter i vintras.

Måndag morgon kl 07.51 lämnade tåget Örebro C och rullade mot Falun. Kul att vara hemma en sväng, träffa familj och släkt och få träna lite i sina hemtrakter. Dagen i Falun spenderade jag i skolan och sen på eftermiddagen hade vi rullskidtest. 10 km klassiskt var det som gällde, samma bana som i höstas som går mellan Lilltäkt och Urfjäll. Vi värmde upp till starten och jag gick ut först av oss killar. Hade en riktigt bra känsla först 4-5 km, då åkte jag fantastiskt bra, bland det bättre jag gjort. Sen tröttnade jag lite, benen blev stumma uppför rätt fort men höll ändå i rätt bra även om jag fick sänka farten. Hade sen en bra avslutning och gick i mål på 34,35. Ett pers med 1 min och 41 sekunder, i och för sig på 2:or iår då, medans jag ifjol körde på 4/2:or. Men ändå och efter 4 km trodde jag att det kunde bli ännu bättre, så det var ett pers med mersmak! Emma, vår tränare, filmade två sekvenser efter ca 3 km:

Fel
Den här filmen finns inte

 

Fel
Den här filmen finns inte

Ser bra ut, orkar ha låga axlar och åka lugnt men med tryck!

I går samlades vi 8:00 på Lugnet och sprang 1:45 distanspass på röda MTB-banan, en kuperad men rolig slinga. Löpning är inte kanske min favorit gällande min träningsform, men att få springa i skogen, på stig och kuperat; det är kul!img_0070

Efter skolan packade jag, pluggade lite och sen hade vi styrka gemensamt ute på Velo. Vi körde det vanliga programmet, tufft som vanligt och gick därifrån med ett nytt ”pers” i benböj, 52,5 kg med 12 reps i 3 set.

Efter att ha haft ett par tyngre månader verkar det nu lossat och jag kan konstatera att jag blivit av med överträningen och presterar nu på en nivå jag är till freds med och att slå dubbla personliga rekord var oväntat men väldigt väldigt skönt!

Idag tar jag tåget, men inte till Örebro som jag brukar, utan till en helt annan destination. Vad för äventyr som väntar får ni se i nästa inlägg. Stay tuned!!

/Filip

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s